Skip to main content
Environment
Omezení EU týkající se určitých plastových výrobků na jedno použití

Informace a zdroje k novým pravidlům EU pro plastové výrobky na jedno použití

EU podniká kroky proti znečištění plasty. Od 3. července 2021 nesmí být na trhy členských států EU dodávány plastové talíře, příbory, brčka, tyčky k balónkům a vatové tyčinky na jedno použití. Dále se totéž opatření vztahuje na kelímky a nádoby na potraviny a nápoje z expandovaného polystyrenu a na všechny výrobky z oxo-rozložitelného plastu.

Plastové výrobky na jedno použití jsou zcela nebo zčásti vyrobeny z plastu a obvykle jsou určeny pouze k jednomu použití nebo k použití po krátkou dobu, načež se vyhazují. Podle nových pravidel jsou určité jednorázové plastové výrobky, pro něž existuje nějaká alternativa, zakázány. Zavádějí se rovněž zvláštní opatření k omezení používání určitých produktů.

Proč EU bojuje s plastovým odpadem?

Plasty tvoří více než 80 % odpadu v mořích. Plast se hromadí v mořích, oceánech a na plážích v EU a na celém světě. Zbytky plastů nacházíme u mořských živočichů, jako jsou mořské želvy, tuleni, velryby a ptáci, ale také u ryb a korýšů, a tedy v potravním řetězci člověka.

Plasty jsou sice jako materiál praktické, užitečné a neocenitelné, ale je třeba je používat lépe a opakovaně a je záhodno je recyklovat. Když se plastové výrobky vyhodí, neznamená to z ekonomického hlediska jen ztrátu čistě ekonomické hodnoty materiálu, nýbrž také náklady na čištění a rovněž ztráty pro cestovní ruch, rybolov a lodní dopravu.

Publikace

Leták se shrnutím pravidel EU pro značné množství jednorázových plastových výrobků a lovných zařízení obsahujících plasty

Měníme postoj k plastovým výrobkům na jedno použití

Animace

Přehrajte si animace týkající se některých jednorázových plastových výrobků, na něž se vztahují nová pravidla EU.

Vatová tyčinka

Příbory

Brčko

 

Videa

Podívejte se na video a zjistěte, jaká nepříjemná pravda se váže k plastovým výrobkům na jedno použití.

 

Bannery pro sociální sítě

Stáhněte si banner na téma jednorázových plastových výrobků, který lze použít na různých platformách sociálních sítí.

15 ČERVEN 2021
Social Media SUP banners
English
(4.07 MB - ZIP)
Stáhnout

 

Pravidla EU

Opatření EU v oblasti plastových výrobků na jedno použití

© solarseven / Getty Images

EU bojuje proti 10 typům jednorázových plastových výrobků, které se nejčastěji nacházejí na evropských plážích, a prosazuje jejich udržitelné alternativy.