Skip to main content
Environment
ELi piirangud teatud ühekordselt kasutatavatele plastidele

Teave ja ressursid ühekordselt kasutatavaid plaste puudutavate uute ELi eeskirjade kohta

EL tegutseb plastreostuse vastu. Alates 3. juulist 2021 ei saa ühekordselt kasutatavaid plasttaldrikuid, söögiriistu, kõrsi, õhupallipulki ja vatitupse ELi liikmesriikide turule tuua. Lisaks kehtib sama meede vahtpolüstüreenist valmistatud topside, toidu- ja jooginõude ning kõigi oksüdantide toimel lagunevate plastist valmistatud toodete kohta.

Ühekordselt kasutatavad plasttooted on valmistatud täielikult või osaliselt plastikust ja on tavaliselt ette nähtud kasutamiseks vaid ühel korral või lühikese aja jooksul, enne kui nad minema visatakse. Uute reeglite kohaselt on keelatud teatud äravisatavad plastist tooted, millele on olemas alternatiivid. Teatud toodete kasutamise vähendamiseks võetakse kasutusele ka erimeetmed.

Miks tegeleb EL plastikust prahiga?

Üle 80% mereprügist on plastist. Plastikut koguneb meredes, ookeanides ja randades ELis ja kogu maailmas. Plastijääke leidub mereliikides - näiteks merikilpkonnades, hüljestes, vaalades ja lindudes, aga ka kalades ja koorikloomades ning seega ka inimeste toiduahelas.

Kuigi plast on mugav, kasulik ja hinnatav materjal, tuleb neid paremini kasutada, uuesti kasutada ja ringlusse võtta. Ristustamise puhul ei sisalda plastide majanduslik mõju mitte ainult materjali kaotatud majanduslikku väärtust, vaid ka koristamiskulusid ning turismi, kalanduse ja laevanduse kulusid.

Väljaanded

Voldik, milles on kokku võetud ELi eeskirjad, mis käsitlevad suurt hulka ühekordselt kasutatavaid plasti ja plastikust sisaldavaid kalapüügivahendeid.

Ühekordselt kasutatavate plastikute olukorra muutmine

Animatsioonid

Vaadake animatsioone mõnest ühekordsest plastist esemest, mida reguleerivad uued ELi eeskirjad

Vatitikk

Söögiriistad

Kõrs

 

Videod

Vaadake videot, et avastada ebamugav tõde ühekordselt kasutatavate plastide kohta

 

Sotsiaalmeedia bännerid

Laadige alla ühekordselt kasutatav plastikust bänner, mida saab kasutada erinevatel sotsiaalmeedia platvormidel

Social Media SUP banners
English
(4.07 MB - ZIP)
Laadige alla

 

ELi eeskirjad

ELi meetmed ühekordselt kasutatavate plastide osas

© solarseven / Getty Images

EL tegeleb kümne ühekordselt kasutatava plastesemega, mida kõige sagedamini Euroopa randades leidub, ja propageerib jätkusuutlikke alternatiive.