Skip to main content
Environment
ES ierobežojumi attiecībā uz noteiktiem vienreizlietojamiem plastmasas materiāliem

Informācija un resursi par jaunajiem ES noteikumiem attiecībā uz vienreizlietojamo plastmasu

ES rīkojas cīņā pret plastmasas piesārņojumu. Sākot ar 2021. gada 3. jūliju, ES dalībvalstu tirgū vairs nevar laist klajā vienreizlietojamos plastmasas šķīvjus, galda piederumus, salmiņus, balonu kociņus un vates ausu kociņus. Tas pats attiecas uz krūzītēm, pārtikas un dzērienu konteineriem, kas izgatavoti no putu polistirola, un visiem oksobioloģiski noārdāmās plastmasas izstrādājumiem.

Vienreizlietojamie plastmasas izstrādājumi ir pilnībā vai daļēji izgatavoti no plastmasas un parasti paredzēti lietošanai tikai vienu reizi vai īslaicīgi, pirms tiek izmesti atkritumos. Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem ir aizliegti noteikti plastmasas izstrādājumi, kuriem ir alternatīvas. Tiek ieviesti arī īpaši pasākumi, lai samazinātu noteiktu izstrādājumu lietošanu.

Kāpēc ES pievēršas plastmasas atkritumiem?

Vairāk nekā 80% atkritumu jūrā ir no plastmasas. Plastmasa uzkrājas jūrās, okeānos un pludmalēs ES un visā pasaulē. Plastmasas atlikumi ir atrodami arī jūrā mītošajās dzīvnieku sugās, piemēram, jūras bruņurupučos, roņos, vaļos un putnos, bet arī zivīs un čaulgliemjos, tātad tie ir nonākuši cilvēku pārtikas ķēdē.

Plastmasa ir ērts, noderīgs un novērtējams materiāls, tomēr to nepieciešams labāk lietot, atkārtoti lietot un pārstrādāt. Ja plastmasa kļūst par atkritumiem, tā ietekmē ne vien materiāla zaudēto ekonomisko vērtību, bet arī tīrīšanas izmaksas un zaudējumus tūrisma, zivsaimniecības un kuģu nozarē.

Publikācijas

Brošūra ar ES noteikumu kopsavilkumu attiecībā uz vienreizlietojamās plastmasas milzīgo apjomu un zvejas aprīkojumu, kas satur plastmasu.

Vienreizlietojamās plastmasas ceļa maiņa

Animācijas

Vērojiet animācijas par dažiem vienreizlietojamās plastmasas vienumiem, uz kuriem attiecas jaunie ES noteikumi

Vates ausu kociņš

Galda piederumi

Salmiņi

 

Videos

Noskatieties video, lai atklātu nepatīkamo patiesību par vienreizlietojamo plastmasu

 

Sociālo tīklu reklāmkarogi

Lejupielādējiet vienreizlietojamās plastmasas reklāmkarogu lietošanai dažādās sociālo tīklu platformās

15 JŪNIJS 2021
Social Media SUP banners
English
(4.07 MB - ZIP)
Lejupielādēt

 

ES noteikumi

ES rīcība attiecībā uz vienreizlietojamo plastmasu

© solarseven / Getty Images

ES pievēršas 10 vienreizlietojamās plastmasas priekšmetiem, kas visbiežāk atrasti Eiropas pludmalēs, un mudina izmantot ilgtspējīgas alternatīvas.