Skip to main content
Environment
Obmedzenia EÚ týkajúce sa niektorých jednorazových plastov

Informácie a zdroje týkajúce sa nových pravidiel EÚ pre jednorazové plasty

EÚ robí kroky proti znečisteniu plastmi. Od 3. júla 2021 sa nemôžu na trhy členských štátov EÚ uvádzať jednorazové plastové taniere, príbory, slamky, tyčky na balóny a vatové tyčinky. Rovnaké opatrenie sa navyše vzťahuje na poháre, nádoby na potraviny a nápoje vyrobené z expandovaného polystyrénu a všetky výrobky vyrobené z oxo-degradovateľného plastu.

Jednorazové plastové výrobky sa vyrábajú úplne alebo čiastočne z plastu, zvyčajne sú určené len na jednorazové alebo krátkodobé použitie a potom sa zlikvidujú. Podľa nových pravidiel sú niektoré jednorazové plastové výrobky, pre ktoré existujú alternatívy, zakázané. Zavádzajú sa aj konkrétne opatrenia na zníženie používania niektorých výrobkov.

Prečo EÚ bojuje s plastovým odpadom?

Plasty tvoria viac než 80 % odpadu v oceánoch. Plasty sa hromadia v moriach, oceánoch a plážach EÚ a na celom svete. Zvyšky plastov sa nachádzajú v morských živočíchoch – napríklad v morských korytnačkách, tuleňoch, veľrybách a vtákoch, ale aj v rybách a mäkkýšoch, a teda v ľudskom potravovom reťazci.

Aj keď plasty predstavujú praktický, užitočný a hodnotný materiál, je potrebné zlepšiť ich využitie, opätovné používanie a recykláciu. Ekonomický vplyv plastových výrobkov, z ktorých sa stane odpad, zahŕňa nielen ekonomickú hodnotu materiálu, ale aj náklady na čistenie a straty v cestovnom ruchu, rybolove a lodnej doprave.

Publikácie

Leták so zhrnutím pravidiel EÚ, ktoré sa zameriavajú na obrovské množstvo jednorazových plastov a rybárske vybavenie s obsahom plastov.

Zmena v používaní jednorazových plastových výrobkov

Animácie

Pozri si animácie o niektorých jednorazových plastových výrobkoch, na ktoré sa vzťahujú nové pravidlá EÚ

Vatová tyčinka

Príbor

Slamka

 

Videá

Pozri si video a odhaľ nepríjemnú pravdu o jednorazových plastových výrobkoch

 

Bannery pre sociálne siete

Stiahni si banner zameraný na jednorazové plasty, ktorý možno použiť na rôznych platformách sociálnych sietí

Social Media SUP banners
English
(4.07 MB - ZIP)
Stiahnuť

 

Pravidlá EÚ

Opatrenia EÚ v oblasti jednorazových plastov

© solarseven / Getty Images

EÚ sa snaží zbaviť 10 plastových výrobkov na jedno použitie, ktoré sa najčastejšie vyskytujú na európskych plážach, a presadzuje udržateľné alternatívne výrobky.