
Strategia UE na rzecz zrównoważonych wyrobów włókienniczych o obiegu zamkniętym dotyczy produkcji i konsumpcji wyrobów włókienniczych, a jednocześnie świadczy o tym, jak duże znaczenie odgrywa ten sektor. Realizuje ona zobowiązania Europejskiego Zielonego Ładu, nowego planu działania UE dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym i strategii przemysłowej UE.
Z tkaninami mamy do czynienia na co dzień – są obecne w ubraniach i meblach, w sprzęcie medycznym i ochronnym, w budynkach i pojazdach. Konieczne są jednak pilne działania, ponieważ wpływ tkanin na środowisko nadal rośnie. Konsumpcja wyrobów włókienniczych w UE jest czwartym w kolejności najważniejszym czynnikiem o największym wpływie na środowisko i zmianę klimatu. Trzy pierwsze czynniki to żywność, mieszkalnictwo i transport. Jest to również trzeci sektor pod względem ilości zużycia wody i użytkowania gruntów oraz piąty pod względem wykorzystania surowców pierwotnych i emisji gazów cieplarnianych.
W strategii przeanalizowano wszystkie etapy cyklu życia wyrobów włókienniczych i zaproponowano działania mające na celu zmianę sposobu produkcji i konsumpcji wyrobów włókienniczych, czego efektem jest nowe zharmonizowane podejście do tych kwestii.